22 Μαρ 2012

BREAK ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑ !!!

Ψυχάρες! Ο Ολυμπιακός έκανε το πολυπόθητο μπρέικ μέσα στην Ιταλία, επικρατώντας της Σιένα με σκορ 82-75. Συγκλονιστική εμφάνιση σε όλο το ματς, ιδιαίτερα όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η άμυνα έδωσε ρεσιτάλ, δεχόμενη μόλις 9 πόντους. Εκπληκτικός ο Έισι Λο στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε και για τον Σπανούλη, που αποβλήθηκε (κακώς) στο 35' με πέντε φάουλ.

Ένας συγκλονιστικός και ψυχωμένος Ολυμπιακός στην 4η περίοδο, ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά, έχοντας, μάλιστα, τον Σπανούλη στον πάγκο με 5 φάουλ, και νίκησε στο τέλος την Σιένα με σκορ 75-82. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το πολυπόθητο "break" στην Τοσκάνη και θα έχουν την δυνατότητα να διεκδικήσουν την πρόκριση για το Final-4 της Κωνσταντινούπολης στο ΣΕΦ. Στο 31' οι Ιταλοί έφτασαν στο +10 (68-58), αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες, βγάζοντας πάθος, θέληση, αποφαστιστικότητα, και παίζοντας με καρδιά και ψυχή, πραγματοποίησαν μία θρυλική ανατροπή, μετρώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο σκορ 9-24, φτάνοντας στην πολύτιμη εκτός έδρας νίκη.

Έκανε την διαφορά ο Άντερσεν

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ, ενώ η Σιένα με τους ΜακΚάλεμπ, Ρακόβσεβιτς, Μος, Στόουνρουκ και Άντερσεν. Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πιέζουν στην άμυνα σε όλο το γήπεδο. Οι ερυθρόλευκοι, όμως, αναλώθηκαν από νωρίς σε ορισμένα λάθη, τα οποία έδωσαν το δικαίωμα στους Ιταλούς να προηγηθούν με 8-3. Οι μονομαχίες κάτω από την ρακέτα ήταν δυναμικές, με τους Ντόρσεϊ-Άντερσεν να βγάζουν και ορισμένα νεύρα. Ο Πρίντεζης μπήκε κεφάτος στο ματς, βρίσκοντας τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι, κερδίζοντας τον Στόουνρουκ, αλλά ο ΜακΚάλεμπ με βολές έφερε τους πράσινους στο +8 (15-7) στο 5'.Κάπου εκεί, όμως, οι Πειραιώτες αντέδρασαν, με τον Πρίντεζη να σημειώνει τρίποντο, ενώ στη συνέχεια με έμμεσο τρίποντο (γκολ-φάουλ), ο Παπανικολάου μείωσε γρήγορα σε 15-13.

Το 6-0 σερί των φιλοξενούμενων διακόπηκε με ένα ακόμη δύσκολο σουτ του Άντερσεν, ο οποίος βρήκε στόχο έχοντας "κρεμασμένο" πάνω του τον Ντόρσεϊ. Οι Ιταλοί στη συνέχεια επιχείρησαν να τρέξουν στο γήπεδο και επιδίωξαν να βγουν στον αιφνιδιασμό με τον ταχύτατο ΜακΚάλεμπ (19-13), με την "Παλαέστρα" να είναι στο... πόδι, με τους οπαδούς της Σιένα να δημιουργούν στο γήπεδο απίστευτο σαματά. Το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στο ματς ήρθε από τον Σπανούλη (19-16) στο 7', ενώ στη συνέχεια ο Άντιτς με αποφασιστικό ντράιβ κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι με εντυπωσιακό τρόπο, μειώνοντας στον πόντο (19-18). Όλη την "ζημιά" όμως την έκανε από την Σιένα ο αποτελεσματικός Άντερσεν, καθώς ο έμπειρος Αυστραλός σέντερ έβρισκε τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι, είτε με ωραίες κινήσεις κοντά στην ρακέτα, είτε με σουτ από μέση απόσταση, αλλά και από την περιφέρεια. Με εφτά σερί πόντους πριν το τέλος της 1ης περίοδου, έφτασε νωρίς-νωρίς τους 13 πόντους (!), φέρνοντας τους γηπεδούχους στο +5 (26-21), με τον Ντόρσεϊ να δείχνει ευάλωτος στο μαρκάρισμα του.

Πήρε το προβάδισμα με τον δυναμικό Χάινς, αλλά έκανε λάθη στο τέλος του ημιχρόνου

Ο Ολυμπιακός έπαιζε με διάθεση και θέληση στην άμυνα, αλλά η Σιένα ήταν ιδιαίτερα εύστοχη, έχοντας καλά ποσοστά στην επίθεση. Στην 2η περίοδο ο Ίβκοβιτς έριξε στην μάχη τον Χάινς, ο οποίος μαζί με τον Κέσελ έφεραν το σκορ στα ίσα (26-26). Οι Πειραιώτες κατάφεραν σε εκείνο το σημείο να περιορίσουν τους Ιταλούς και με ένα σερί 7-0 στο 12', πήραν το προβάδισμα (26-28) με τον Άντιτς. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να αμύνονται με ζώνη (με match-up), με τους Ιταλούς να δυσκολεύονται στην επίθεση και να αναγκάζονται να κάνουν προσπάθειες στο τέλος του χρόνου. Ο Μος αρχικά ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά στη συνέχεια ο Στόουνρουκ δεν ευστόχησε από την περιφέρεια, με τον δυναμικό Χάινς να δίνει το προβάδισμα ξανά στους φιλοξενούμενους (29-31). O Σκοπιανός στη συνέχεια χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με τους πράσινους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ (33-31).

Ο Ίβκοβιτς μετά έριξε ξανά στην μάχη τον Σπανούλη, με τον Ολυμπιακό, όμως, να έχει χάσει την συγκέντρωση του στο παιχνίδι, κάνοντας λάθη και χάνοντας ορισμένα εύκολα σουτ. Είχε συμμαζέψει, πάντως, τα πράγματα στην 2η περίοδο, εκμεταλλευόμενος την άμυνα του. Η Σιένα έφτασε στο 35-31, αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 7-0, χάρη στους Χάινς και Πρίντεζη, φτάνοντας στο +3 (35-38) στο 17', δείχνοντας να έχει βρει ρυθμό στο παιχνίδι του. Αυτό, όμως, δεν κράτησε για πολύ, καθώς οι Ιταλοί απάντησαν άμεσα (επίσης με 7-0 σερί)  και με πρωταγωνιστή τον ΜακΚάλεμπ, ο οποίος έβγαλε άμυνες, πετυχαίνοντας και δύσκολα καλάθια, με τρίποντο "έγραψε" το 42-38. Το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους οι Πειραιώτες είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, χαλάρωσαν στα ανασταλτικά τους καθήκοντα και έκαναν απρόσεχτα λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στην Μοντεπάσκι να ξεφύγει με +6 (48-42).

Θετικό ξεκίνημα, τα 4 φάουλ του Σπανούλη και η... κατάρρευση

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ, με το σχήμα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, φτάνοντας σε ένα 7-0 μέσα σε δύο λεπτά, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με σκορ 48-49, χάρη σε τζαμπ-σουτ του αρχηγού. Ο Μάρκο στη συνέχεια ευστόχησε σε δεύτερο σερί τρίποντο, "γράφοντας" το 50-52, με τους ερυθρόλευκους να πατούν γερά στο παρκέ, ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ και βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα. Ο Άντερσεν, όμως, έδειχνε ασταμάτητος και με τρίποντο έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ ξανά στην Σιένα (55-53). Στη συνέχεια, δημιουργήθηκαν προβλήματα με τα φάουλ στους ερυθρόλευκους, καθώς χρεώθηκαν από τρία, σε δύο σερί φάσεις, οι Red-Bill και Ντόρσεϊ, με τον Ίβκοβιτς να τους προστατεύει, βγάζοντας τους εκτός παιχνιδιού.

Ακολούθησαν μάχες σώμα με σώμα, με τον Ολυμπιακό να χάνει την αυτοσυγκέντρωση του και να κάνει λάθη, σε μία κρίσιμη καμπή του παιχνιδιού, με την Σιένα να τα εκμεταλλεύεται φτάνοντας σιγά-σιγά στο στο +7 (60-53) με βολές του Άντερσεν. Ο Ίβκοβιτς, με αρκετή δόση ρίσκου, έβαλε ξανά τον Σπανούλη (3 φάουλ) στο παιχνίδι, αντί του αρνητικού Γκετσεβίτσιους. Οι ερυθρόλευκοι σε εκείνο το σημείο, πάντως, έδειξαν χαρακτήρα, σοβαρεύτηκανι σε άμυνα και επίθεση, και με αιχμή του δόρατος τον Χάινς κάτω από την ρακέτα, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 60-58 στο 27'. Εκεί, όμως, που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν σημάδια αντίδρασης, έχασαν την επαφή τους με το σκορ. Ο αρχηγός χρεώθηκε με 4ο φάουλ, οι Ιταλοί βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και έκαναν ένα σερί 6-0, με πρωταγωνιστή τον Ρακόσεβιτς, φτάνοντας στο +8 (66-58), με τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς να... καταρρέουν στο τέλος της 3ης περιόδου, κάνοντας λάθος πάσες και έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση.

Θρυλική ανατροπή, δίχως Σπανούλη και με συγκλονιστικό Λο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ζήσης έδωσε στη Σιένα την μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά στο παιχνίδι, ανεβάζοντας την σε διψήφιο αριθμό (68-58), με την "Παλαέστρα" να παίρνει φωτιά. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια απάντησε με ένα πολύτιμο τρίποντο (68-61), το οποίο τόνωσε την ψυχολογία των Πειραιωτών, με τον Λαβρίνοβιτς από την άλλη πλευρά να αποβάλλεται με 5 φάουλ. Ο Ίβκοβιτς έριξε ξανά στο ματς τον αρχηγό των τεσσάρων φάουλ, αλλά και τον Ντόρσεϊ, με τον Λο να μειώνει με τζαμπ-σουτ, αλλά στην άμυνα τον πέρασε σαν... σταματημένο ο Ζήσης. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ, πήραν τα ριμπάουντ, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με ένα 4-0 σερί, χάρη στους Σπανούλη-Πρίντεζη, μείωσαν στο τρίποντο (70-67) στο 36', δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης. Στη συνέχεια, όμως, οι διαιτητές χρέωσαν με ανύπαρκτο 5ο φάουλ τον Σπανούλη πάνω στον Ζήση, με τον Red-Bill να αντιδρά για την λανθασμένη (έως και προκλητική) απόφαση των διαιτητών, καθώς μάρκαρε καθαρά τον γκαρντ της Σιένα.

Αυτό, όμως, δεν επηρέασε τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, καθώς παίζοντας καλή άμυνα, παίρνοντας τα ριμπάουντ και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κοντά στο καλάθι, με κάρφωμα τον Ντόρσεϊ πήραν και το προβάδισμα (70-71) στο 37'. Το ματς στα τελευταία λεπτά εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, με τον Άντερσεν να είναι ξανά εύστοχος, αλλά ο Λο ήταν ψύχραιμος στις βολές (72-73). Ο Αυστραλός σέντερ με βολή (1/3) έφερε το σκορ στα ίσα (73-73), αλλά ο γεμάτος αυτοπεποίθηση Λο, με ένα "καρυδάτο" τζαμπ-σουτ, "έγραψε" το 73-75, στα 2'21'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ντόρσεϊ στη συνέχεια έβγαλε μία καταπληκτική άμυνα, ενώ στην επίθεση ο ψυχωμένος Πρίντεζης με μία καθοριστική "βόμβα" από την περιφέρεια, "εκτέλεσε" τους Ιταλούς, κάνοντας το σκορ 73-78, 1'30'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Έισι στη συνέχεια κέρδισε φάουλ, μέτρησε 1/2 βολές, φέρνοντας τους Πειραιώτες στο +6 (73-79). Ο αγχωμένος ΜακΚάλεμπ, στη συνέχεια, αστόχησε σε δύο βολές (!), με τον Ντόρσεϊ να αποχωρεί ένα λεπτό πριν το τέλος με 5 φάουλ. Ο Χάινς με βολές έφερε στον +8 (73-81) την ομάδα του, με τους φιλοξενούμενους να πρέπει να διαχειριστούν σωστά την υπέρ τους διαφορά στο τέλος. Ο Ολυμπιακός είχε "καθαρίσει" το ματς, με τους πράσινους στο τέλος να μην κάνουν φάουλ στους ερυθρόλευκους, αποδεχόμενοι την τεράστια νίκη του Ολυμπιακού με σκορ 75-82, πετυχαίνοντας το πολύτιμο "break" στη σειρά.