13 Απρ 2014

Διήμερο με ανάμεικτα συναισθήματα!

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!

Πέμπτη και Παρασκευή είχαμε φουλ αγωνιστική δράση για τις ομάδες μας στο βόλλευ!Οι άνδρες ξεκινούσαν τους ημιτελικούς με αντίπαλο τη Σύρο και οι γυναίκες τους τελικούς με αντίπαλο την ΑΕΚ!Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κάνουμε το απόλυτο και σε άνδρες και σε γυναίκες καθώς οι άνδρες νίκησαν και Πέμπτη αλλά και Παρασκευή στο Ρέντη κάνοντας το 2-0 ενώ οι γυναίκες έχασαν στον 1ο τελικό στη Ν.Φιλαδέλφεια!

Την Πέμπτη οι άνδρες ΔΙΕΛΥΣΑΝ το Φοίνικα Σύρου με 3-0 μέσα σε περίπου 75'-80'!Η ομάδα πραγματικά ήταν απίστευτη συγκεντρωμένη και αποφασισμένη από τον 1ο πόντο μέχρι τον τελευταίο.Μπήκε δυνατά η ομάδα μας δείχνοντας έτσι πως ΚΑΙ φέτος τον πρώτο λόγο τον έχει ο Ολυμπιακός μας για το πρωτάθλημα!Το ματς δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης γιατί όλα πήγαν περίφημα και η ομάδα είχε ένα όμορφο και ξεκούραστο απόγευμα προς έκπληξη όλων!Ξέραμε όλοι ότι η ομάδα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική αλλά την Πέμπτη δεν κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο.Η ομάδα μας νίκησε λοιπόν με 3-0 (25-18,25-22,25-28).

Την Παρασκευή η ανδρική ομάδα έδινε τον 2ο κατά σειρά ημιτελικό πάλι εντός έδρας με τη Σύρο.Προσωπικά από την προηγούμενη ημέρα ήξερα ότι οι νησιώτες δεν υπήρχε περίπτωση να εμφανίζονταν πάλι τόσο κακοί όπως κι εμείς δεν υπήρχε περίπτωση να είμαστε σχεδόν τέλειοι όπως την Πέμπτη.Όσοι πήγατε γήπεδο σίγουρα απολαύσατε ένα συναρπαστικό ματς το οποίο ευτυχώς έληξε 3-2 υπέρ του Ολυμπιακού μας!Το πρώτο σετ δικό μας εύκολα μπαίνοντας με φόρα από την προηγούμενη μέρα!Στο 2ο ήρθε η ώρα να αντιδράσει η πολύ καλή ομάδα της Σύρου και να το πάρει και να ισοφαρίσει παράλληλα σε 1-1!Το 3ο σετ ήταν για γερά νεύρα καθώς οι δυο ομάδες δύσκολα έκαναν το λάθος και πήγαιναν πραγματικά μέχρι το τέλος χέρι-χέρι!Στο κρίσιμο σημείο όμως μίλησε η εμπειρία που έχω πει τόσες φορές και η καρδιά του πρωταθλητή και κατακτήσαμε το καθοριστικό σετ!2-1 λοιπόν η ομάδα μας μπροστά αλλά στο 4ο σετ αντί να μπει να καθαρίσει το ματς και να φτάσει ήρεμα στις 2 νίκες παρατηρήσαμε όλοι μια αδικαιολόγητη χαλάρωση και πολλά λάθη τα οποία διαδέχονταν το ένα το άλλο!Ο Φοίνικας δεν μας συγχώρεσε και έτσι έκανε το 2-2!Στο tie-break φάνηκε από την αρχή ότι δύσκολα κάποιος θα ξεφύγει!Οι ομάδες πήγαιναν μαζί,το επίπεδο....υψηλό!Όμως το υψηλό επίπεδο είναι για τους παίκτες υψηλού επιπέδου όπως ο Χριστοφιδέλης!Στο 15-15 λοιπόν αυτός ο τεράστιος παίκτης παίρνει την κρίσιμη επίθεση διαμορφώνοντας το 16-15 και στην επόμενη φάση πιάνει μπλοκ τον Γιάνουσεκ χαρίζοντας έτσι στην ομάδα μας την πολύτιμη νίκη με 3-2(25-21,23-25,28-26,19-25,17-15)!

Την ίδια μέρα αγωνίζονταν και οι γυναίκες στην έδρα της ΑΕΚ για τον 1ο τελικό του πρωταθλήματος.Σε ένα κατάμεστο κλειστό της Ν.Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό από τον κόσμο και να κυριαρχήσει στα κρίσιμα σημεία κάνοντας το 1-0!Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μας σοβαρεύτηκε,έκλεισε τα αυτιά και πραγματοποιώντας ένα σχεδόν αλάνθαστο σετ ισοφάρισε σε 1-1!Δυστυχώς όμως από κει και πέρα αντί να ανέβει η ομάδα όλο και έπεφτε!Οι ακραίες έδιναν αρκετό χώρο στην υποδοχή στην Κονόμη(λίμπερο) με αποτέλεσμα να γίνουν αρκετά λάθη και να χαθούν αρκετοί πόντοι αλλά και το 3ο σετ βάζοντας την ΑΕΚ σε θέση οδηγού με 2-1!Στο 4ο σετ τα κορίτσια μας έδειχναν να τα έχουν χαμένα και έχασαν εύκολα το σετ!Το τελικό σκορ ήταν 3-1(25-21,17-25,25-21,25-18)Η ΑΕΚ λοιπόν έκανε το 1-0 στις νίκες!Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο Ρέντη!Εκεί τα κορίτσια θα έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν!

Το διήμερο λοιπόν δεν κύλησε όπως θα θέλαμε!Οι άνδρες στο πρώτο ματς έκαναν πάρτυ,στο 2ο ήταν χαλαροί αλλά ευτυχώς δεν τους στοίχισε και πλέον θέλουν μια νίκη για να προκριθούν στους τελικούς και το επόμενο ματς να γίνεται στη Σύρο τη Μ.Τρίτη στις 19:30!Οι γυναίκες δίνουν εντός έδρας αγώνα και ΠΡΕΠΕΙ να φτάσουν στη νίκη για να ισοφαρίσουν!ΟΛΟΙ λοιπόν στο Ρέντη την Μ.Τρίτη στις 20:00 για να στηρίξουμε τα κορίτσια!ΟΛΟΙ!Είμαι αισιόδοξος και γαι τις 2 ομάδες γιατί έχω εμπιστοσύνη και στους παίκτες-τριες αλλά και στους προπονητές μας!